• Namn Organisation
  • En deltagare från ABB
  • Mikael Rudin ABB
  • Bo Strahle ABB
  • Lena Delbom ABB
  • En deltagare från ABB
  • Petter Nyblom ABB
  • Sanjin Jazic ABB
  • KrishnaKumar V ABB AB
  • Johan Rees ABB AB
  • Lars Green ABB AB
  • Ann-Mari Nystedt ABB AB
  • Lars Green ABB AB
  • Susan Gustafsson ABB AB
  • Stellan Lundqvist ABB AB
  • Mats Hjalmarsson ABB AB Robotics & Discrete Automation
  • En deltagare från ABB Digital Solutions
  • Katarina Myrehed ABB Process Automation
  • Martin Zottler Advantage Austria
  • John Gagnerud Aheadplus+
  • Johan Grundström Eriksson aiRikr Innovation AB
  • Christopher Sund Alfred Nobel Science Park AB
  • Weiying Sörlin Amphenol Corp
  • Kristian Larsson Atea
  • Mats Karlsson Landré Atea
  • Daniel Boqvist Automation Region
  • Catarina Berglund Automation Region
  • Bernt Henriksen Automation Region
  • Magdalena Evaldson Automation Region
  • Elin Asplund Automation Region
  • Thomas Fröberg Avalon Innovation AB
  • Dag Lindahl Avalon Innovation Technology AB
  • Olov Leijonborg B3 Commit AB
  • Dan Svanfelt Baumer Industrial Sensors Sweden
  • Thomas Andersson Beijer Electronics AB
  • Kristian Persson BePs AB
  • En deltagare från Bluecom AB
  • Håkan Andersson Boliden
  • Nicklas Marcusson Boliden Mineral AB
  • Hans Hjelm Bombardier Transportation
  • Ola Sellin Bombardier Transportation
  • Gustav Berglund Bombardier Transportation
  • Ulf-Erik Widd Business Finland
  • Elin Ajax Business Sweden
  • En deltagare från Cementa
  • En deltagare från Centrum för Distansöverbryggande Teknik
  • Pia Pernu CGI
  • Peter Sjögren Clavister
  • Mats Myhr Cognibotics
  • Carl Öhrn Combitech
  • Johnny Andersson COPA-DATA Scandinavia AB
  • Ross Tsagalidis CSI
  • En deltagare från Cybercom Sweden AB
  • En deltagare från Cybercom Sweden AB
  • Niklas Tinglöf Cybercom Sweden AB
  • En deltagare från cygate
  • Jim Hast Cygate
  • Jelena Lazarevic Cygate
  • En deltagare från Cygate
  • Magnus Snäll Cygate AB
  • David Granath Karlsson Cygate AB
  • En deltagare från Cygate AN
  • Mattias Berglund Cytiva
  • Daniel Lanhede Cytiva
  • Kristina Gatby Data Respons Solutions
  • En deltagare från deFacto IoT AB
  • En deltagare från Ericsson AB
  • En deltagare från Eskilstuna Energi & Miljö AB
  • Jan Strand Festo AB
  • En deltagare från FOI
  • Marcus Reiner Forefront Consulting
  • Fredrik Johansson FOV Fabrics AB
  • Peter Bäversten Frontit
  • En deltagare från Fujitsu
  • Kjell Gabrielsson G@brielsson AB
  • En deltagare från GTC
  • Muna Girgis Handelshögskolan
  • Ing-Marie Strand Headlight AB
  • Michael Moebius Hemomatik AB
  • Urban Elgqvist Hitachi ABB
  • Peter Olsson Hitachi Powergrids
  • En deltagare från HMS Networks AB
  • Joakim Jacobsson Höganäs Kommun
  • En deltagare från Höganäs Kommun
  • Henrik Baaz Höganäs Sweden AB
  • Hans Eliasson ifm electronic ab
  • Gary Troberg ifm electronic ab
  • Ingemar Sjöberg ifm electronic ab
  • En deltagare från Infrasweden2030
  • Mats Forsell Instructor MDF
  • My Bergdahl IT&Telekomföretagen
  • En deltagare från itsit
  • Anders Högström IUC Norr
  • Kurt Scherl IUC Z-GROUP
  • Marlene Magnussen IUC Z-GROUP AB
  • Stefan Fredriksson IUC Z-GROUP AB
  • Sverker Hallén IUC Z-GROUP AB
  • Gunnar Elmroth IUC Z-GROUP AB
  • björn Jacobsson Jacobssongroup AB
  • Jesper Ramström JR Robot
  • Magnus Setterberg Kanthal AB
  • Johan Fahlgren Knightec
  • En deltagare från Komatsu Forest AB
  • Sandra Johansson Konsult
  • En deltagare från KTH - PMH Application Lab
  • Thomas Lundholm KTH PMH Application Lab
  • Anna Wik Kvarnström Wik Consulting
  • Erik Wallin KYH
  • En deltagare från Lamiflex AB
  • Carl Fredrik Kastengren Ledsegel AB
  • En deltagare från Linnéuniversitetet
  • En deltagare från Ljunggren Consulting Team AB
  • björn backe Luleå Tekniska Universitet - ProcessIT Innovations
  • Magnus Månson Magikon
  • John Moberg MDH
  • Christoffer Sundgren Microsoft
  • Jan Sandbacka Mideye AB
  • Hans Lönhult miljö
  • Staffan Andersson Mindflower AB
  • Mikael Sjöholm MLST Tech AB
  • Mikael Nordin MOPSsys AB
  • En deltagare från Mälardalen University
  • Christer Nygren Mälardalens högskola
  • Pär Torstensson Nexus Group
  • Pål Ragnarsson Nexus Group
  • Niklas Rosén Ninac
  • Olof Andersson Nord-Lock AB
  • Anders Jönsson Nova innovation Solutions AB
  • Magnus Rentzhog Näringsdepartementet
  • En deltagare från Näringsdepartementet
  • Ronny Persson Näringslivskontoret, Skellefteå Kommun
  • Mats Isaksson Omron
  • Erik Janze Pepperl+Fuchs AB
  • Mats Månsson Pepperl-Fuchs
  • Jonas Lander PGI Data
  • Anders Ivert PlantVision AB
  • Tomas Tedgren Pomona-gruppen AB
  • Patrik Uhlin Power Automation Sweden AB
  • Bo Hallberg Pratexo
  • Magnus Normark PrimeKey
  • Malin Ridelius PrimeKey
  • En deltagare från PrimeKey Solutions AB
  • Niclas Krantz Privat
  • En deltagare från Privat
  • En deltagare från Privat
  • Lars Lidmarck Profcon AB
  • Johan Englen Quintus Technologies AB
  • Carolin Burlin Recab AB
  • Magnus Unosson Recab AB
  • Magnus Sjöö Remasawco
  • En deltagare från Rexroth
  • Peter Hansen RISE
  • Lars Thomsson RISE Bioeconomy
  • Mattias ALISCH rm2rm
  • Christian Dahlberg Robotics & Discrete Automation Sweden
  • Suvi Tarvas Rugged Tooling
  • Johanna Lund Saab AB
  • Robert Rhönnstad SCAALER IoT Labs
  • Anders Nyberg Science Park Jönköping AB
  • Micael Baudin Seco Tools AB
  • Anders Hansson Sectra
  • peter karlsson Siemens
  • En deltagare från Siemens AB
  • En deltagare från Sierra Wireless
  • Robert Fredriksson Signify
  • En deltagare från Simplex Motion AB
  • Mattias Lundqvist Sogeti
  • Per Håkansson SpeedApp AB
  • Christer Larsson SPM Instrument
  • Carsten Lyth SSG Standard Solutions Group
  • Rickard Sjöblom SSG Standard Solutions Group
  • En deltagare från SSP North AB
  • En deltagare från Stille
  • En deltagare från Stille AB
  • En deltagare från stora enso
  • Lars Krantz Sv ing
  • En deltagare från Svenska Mässan
  • Henry Svensson Sveriges Ingenjörer
  • Martin Olausson SynerLeap powered by ABB
  • Tobias Svensson Systemair Sverige AB
  • Richard Widén Systemair Sverige AB
  • En deltagare från Söe konsult AB
  • En deltagare från Tele2
  • Carl-Fredrik Lidman Telia
  • En deltagare från Telia
  • Gabriel Pedersen Telia
  • En deltagare från Telia
  • Ivo Kukavica Telia Company
  • En deltagare från Telia Company
  • Henriette Haagaas Telia Norway
  • Mats Lundqvist Teliacompany Division X
  • ivan obrovac tillväxtverket
  • En deltagare från Togy AB
  • Mattias Herlitz Unibap AB
  • Richard Hammarström Valors
  • En deltagare från Velaro
  • Robert Hadzovic Viaduct
  • Richard Hogestadh Viaduct AB
  • Roar Bolt-Hansen Viking Analytics
  • Tommy Schönberg Vinnova
  • Ulf Öhlander Vinnova
  • Yury Tarakanov Viscando AB
  • j h vixor
  • En deltagare från Västerås Stad
  • Manne Hellsing Westermo
  • Laura Engsten Westermo
  • Per Erik Strandberg Westermo
  • En deltagare från Westermo
  • Tobias Sundling Wexnet AB
  • Gaston Astorga Wondereware Scandinavia AB
  • Daniel Zetterlund WSI AB
  • Lillemor Larsson Ya
  • Morgan Rosén Yrkesakademin
  • Fredrik Bjärnesand Yrkesakademin
  • Totalt 213 deltagare
  • Om du har anmält dig men fått förhinder så kan du avanmäla dig här:

5G, edge och säkerhet för den uppkopplade industrin

Webbinarium · 2021-03-23

Vad är egentligen en säker uppkopplad industri? Välkommen till ett webbinarium där du får ta del av hur svenska och internationella industriföretag väljer effektiva och säkra lösningar. Tillsammans reder vi ut begreppen och spelarna på marknaden.

Du kommer bland annat att få veta mer om:

  • Övergripande nätarkitektur för 4G och 5G och hur dessa nät kan byggas i dedikerad/privat miljö för industrier och företag.
  • Exempel på IoT och dataanalys i edge-miljö och hur detta är kopplat till lokala 4G- och 5G-nät.
  • Kryptering, digitala identiteter (PKI) och digitala signaturer och hur företag kan säkra sin information, verksamhet och sina försörjningskedjor.

Talare

  • Peter Heidenberg, Technical Sales Engineer på PrimeKey.
  • Oscar Bexell, Senior Infrastructure Architect på Cygate och författare till boken ”Things you should now about the Internet of Things".
  • Dessutom kommer du att få höra Alexander Sztatecsny, COO & Managing Partner på Tributech (Österrike), samt Suvi Tarvas, CFO & Marketing manager, och Dipti Adhikari, Head of engineering på Rugged Tooling (Finland), berätta om hur de jobbar med säker delning av data och kommunikation.

Praktisk information