• Namn Organisation
  • Joel Jernström A. Nordströms Mekaniska AB
  • Bengt Nilson ABB
  • Christopher Sund Alfred Nobel Science Park AB
  • Birgitta Ewerlöf AlfredNobel Science Park
  • Ralph Lidberg Almi Företagspartner Stockholm-Sörmland AB
  • Bernt Henriksen Automation Region
  • Tomas Rydh Avalon Innovation Technology AB
  • Joakim Quist Aventics AB
  • Johan Meiton Baumer
  • Oskar Fexner Burkert Sweden AB
  • Morgan Andersson Campus Oxelösund
  • En deltagare från Campus Oxelösund
  • Kari Liikanen Campus Oxelösund
  • En deltagare från Campus Oxelösund
  • Marie Wiström Eberspächer Exhaust Technology Sweden AB
  • Peter Axell EWAB Engineering
  • Peter Andersson Festo AB
  • Lars Nielsen Festo AB
  • Peter Bryntesson FKG
  • Bengt Jacobsson FriS - Region Sörmland
  • Mikael Norman Gävleborgs Automation
  • Pablo Müller iAutomatic AB
  • Erik Linde´n ILME Nordic
  • Thomas Frisk Inission
  • Carolina Jarenius KTH Leancentrum
  • En deltagare från Lamiflex AB
  • Kristoffer Olsson Lamiflex AB
  • Peter Karlsson LearningWell
  • Niklas Olsson MITC
  • Helene Andersson Nyköpings kommun
  • Karin Larsdotter Cusanno Nyköpings kommun
  • Ann de Jonge Nyköpings kommun, Näringsliv
  • Sofia Rydingsvärd Näringslivsenheten, Nyköpings kommun
  • Julia Wolf Näringslivsenheten, Nyköpings kommun
  • Anette Stolth Näringslivsenheten, Nyköpings kommun
  • Adam Wallsten Omron Electronics AB
  • Diana Ingvarsson Prevas AB
  • Pernilla Hanssen Psiwisp AN
  • Emelie Wiktorsson Randstad AB
  • Lars-Gustaf Gustafsson RISE IVF AB
  • David Boman SFS intec AB
  • En deltagare från SMC Automation
  • Thomas Wikman Solö Mechanical Solution
  • Viktor Zika Stegoplast Vacuumformning
  • Linus Enoksson Stegoplast Vacuumformning AB
  • Henrik Enoksson Stegoplast Vacuumformning AB
  • En deltagare från Studsvik Tech Park
  • Benny Ohlsson Stålservice
  • Andreas Iwarson Stålservice I Nyköping AB
  • Ove Leichsenring SWIRA
  • Jonas Zakrisson Teknikföretagen
  • Frida Andersson Teknikföretagen
  • Joachim Borgman Andersson Vrena Mekaniska Verkstad AB
  • Tomas Kvist Västerås Sciencepark
  • Kjell O. Johansson Westermo
  • En deltagare från Östsvenska handelskammaren
  • Totalt 56 deltagare
  • Om du har anmält dig men fått förhinder så kan du avanmäla dig här:

Inspirationsdagen är inställd

Om du har frågor så är du välkommen att kontakta Niklas Olsson, niklas.olsson@mitc.se.

Inspirationsdag hos Eberspächer

Välkommen till en inspirationsdag med seminarieprogram och fabriksvandring på Eberspächer i Nyköping. Vi fokuserar på verksamhetsutveckling med hjälp av automatisering och robotisering. Aktiviteten arrangeras av MITC, Eberspächer, Robotlyftet samt Automation Region.

Program

  • 09:00 – Mingel, kaffe
  • 09:15 – Välkomna – moderatorer är Marie Wiström, vd på Eberspächer, och Maria Karlsson, näringslivschef i Nyköping
  • 09:30 – Presentation av Automation Region och MITC – Bernt Henriksen och Niklas Olsson
  • 09:45 – Eberspächer i Nyköping – Marie Wiström
  • 10:00 – Produktionsföretagens framtida kompetensbehov – Frida Andersson, Teknikföretagen, och Josefin Larsson, IF Metall
  • 10:30 – Presentation av Produktionslyftet
  • 11:15 – Robotlyftet, stöd för automatisering – Ove Leichsenring, ordförande SWIRA
  • 11:45 – Utvecklingen i regionen – Maria Karlsson
  • 12:00 – Lunch
  • 13:00 – Presentation av initiativet FriS (Framtida industri i Sörmland)
  • 13:15 – Presentation av verktyget Beställarkompetens – Bernt Henriksen
  • 13:30 – Fordonsindustrins transformation – Peter Bryntesson, Fordonskomponentgruppen FKG
  • 14:00 – Rundvandring på Eberspächer med fabriksguider

Praktisk information

  • Datum: Torsdag den 12 mars 2020
  • Tid: Klockan 09:00 till 14:00 · Lägg till i kalender
  • Plats: Eberspächer Exhaust Technology Sweden AB · Flättnaleden 6 i Nyköping · Karta
  • Upplysningar: För mer information, kontakta Niklas Olsson, niklas.olsson@mitc.se