• Namn Organisation
  • Jonas Olsson 556499-1403
  • Mattias Hagsäter AB Bröderna Jansson Nissavarvet
  • Christin Jansson AB Bröderna Jansson Nissavarvet
  • Anders Nilsson AB Bröderna Jansson Nissavarvet
  • En deltagare från ABB
  • Kim Reschke AITECH
  • Mats Ekeroth Alfdex
  • Jesper Nilsson Alfdex
  • Bernt Henriksen Automation Region
  • Karin Wiik Automation Region
  • Håkan Marke Automationsteknik i Hässleholm
  • En deltagare från BEMS Handeslbolag
  • stefan Berngarn Berngarns Plåt AB
  • Pontus Jobér BLS Industries AB
  • Fredrik Persson BLS Industries AB
  • Mikael Hammarsten CAMi Industri Automation AB
  • Eric Ekman CE Produkter AB
  • Joakim Eliasson CE Produkter AB
  • Afrim Hasi CE Produkter AB
  • Mårten Albinsson CE Produkter AB/JMC AB
  • Jens Carlsson CE Produkter AB/JMC AB
  • Thomas Andreasson CE Produkter AB/Thomech Industriservice
  • Michael Johansson Clemondo
  • Pernilla Hagerman Clemondo
  • Roland Nilsson Cobots Sweden AB
  • Harald Gatu Dagens Arbete
  • En deltagare från Dagens Arbete
  • Daniel Kreutz divM Solutions AB
  • Carl Windfeldt DivM Solutions AB
  • En deltagare från GC gruppen
  • En deltagare från GC gruppen
  • En deltagare från GC gruppen
  • En deltagare från GC gruppen
  • Mattias Melin GCgruppen AB
  • En deltagare från ifm
  • Ola Grankvist ifm electronic
  • Gustav Nilsson ifm electronic ab
  • Urban Thuresson IUC Halland AB
  • Lennart Neander IUC Syd
  • Camilla Dahlin IUC Syd
  • Linda Håkansson IUC Syd
  • Jan Öhman Johpomek AB
  • Stefan Jönsson Korshags Food AB
  • Niklas Korshag Korshags Food AB
  • En deltagare från Kronosept AB
  • Niclas Fager KUKA Nordic AB
  • Anders Kristensson Lumenex Konsult
  • En deltagare från Murrelektronik
  • Henrik Thuresson Murrelektronik
  • Zakarias Gagner National Halmstad AB
  • Jari Wisjö National Halmstad AB
  • Benny Nilsson National Halmstad AB
  • Patrik Lilja National Halmstad AB
  • Fredrik Sladey National Halmstad AB
  • kjell Nilsson NEPAB
  • Stefan juric Omron
  • Martin Brolin Omron
  • Ulf Svensson Omron
  • En deltagare från Pepperl+Fuchs AB
  • Erik Nordin Pilz Skandinavien K/S
  • Oscar Molin PMA AB
  • Susanna Rehn Hedlund Primozone
  • Hrovje Maric Primozone
  • En deltagare från Robotdalen
  • Åsa Nordin Robotdalen
  • Johan Elgemark Sematron AB
  • En deltagare från Skånsk Chili AB
  • Mattias Pettersson SWEP
  • Magnus Widfeldt Swerea IVF
  • En deltagare från Swerea IVF
  • Roger Lundin SwereaIVF
  • Stefan Christensson Tego AB
  • Karl Johnsinius Tego System AB
  • Bakir Gigovic Tego system AB
  • Torbjörn Melin United Components
  • Michael Persson United Components
  • Totalt 76 deltagare
  • Om du har anmält dig men fått förhinder så kan du avanmäla dig här:

Seminarium inom PILAR samt Automation Expo

Seminarium och Automation Expo i Landskrona · 2018-09-18

Välkommen till ett seminarium inom Automationsutmaningen (PILAR), ett delprojekt i regeringens automationssatsning “Robotlyftet”. Under en heldag fokuserar vi på nya, flexibla automationslösningar för tillverkningsindustrin. Automationsspecialister och komponentleverantörer visar hur modern automationsteknik kan implementeras och göra nytta för ditt företag.

Automation Expo

I anslutning till seminariet genomför vi ett Automation Expo, där leverantörer av automationslösningar visar upp sina produkter och tjänster. Passa på att knyta nya kontakter och diskutera lösningar direkt med företagens representanter.

Är du intresserad av att ställa ut på Automation Expo? Anmäl dig här!

Program

09:00 – Kaffe och mingel
Automation Expo, mässa för komponenter och system

09:30 – Välkomna och dagens agenda
IUC, Robotdalen, Swera IVF, Automation Region

09:45 – Info, Automation Expo och seminarium
Inspiration, produktion, logistik, trender, möjligheter och beställarkompetens

10:15 – Projektet PILAR
Bakgrund och förutsättningar: Hur kan PILAR bidra till företagens ökade användning av automation och robotar?

10:30 – Kaffe och mässa
Processen för företag som vill effektivisera och öka graden av automation

11:00 – Förutsättningsstudier

11:10 – Automationsförstudier

11:20 – Vilka utbildningar kan vi erbjuda?
Fördjupad beställarkompetens och grundläggande automation

11:30 – Nästa steg för deltagande företag, frågestund

11:45 – Lunch
Affärschans och konkurrenskraft

12:15 – Presentation Alfdex

12:45 – Presentation GC-gruppen

13:00 – Automation Expo, mässa för komponenter och system
Företag berättar om sina behov, utmaningar och möjligheter – dialoger som skapar ökade affärschanser och konkurrenskraft i regionen

15:00 – Avslut

Praktisk information