• Namn Organisation
  • En deltagare från Student YA
  • En deltagare från 2550 Engineering AB
  • Tamas Vamos AB Electrolux
  • Erik Myllynen AB Ludvig Svensson
  • En deltagare från ABB
  • Lena Delbom ABB
  • Madeleine Martinsen ABB
  • En deltagare från ABB
  • magnus hagström ABB
  • En deltagare från ABB
  • Björn Holmberg ABB
  • Niklas Sundholm ABB
  • Rickard Linder ABB
  • En deltagare från ABB
  • Fredrik Norlund ABB AB
  • Johan Rees ABB AB
  • Erik Elvhage ABB AB
  • SENAD HUJIC ABB Electrification Sweden AB
  • Georg Lindberg Bösche ABB Grid Automation Products
  • Nils Borg ABB Industrigymnasium
  • Ari Amin ABB Motor Starting & Safety
  • En deltagare från ABB Robotics
  • En deltagare från Absolut Company
  • Cees Koetsier Addtech Nordic
  • Kenth Johansson Adopticum
  • Maria Strand Adopticum
  • Jonas Taha Advanced Integration Tecnology, Umeå
  • Anders Strömberg Advantech Europe B.V.
  • Fredrik Kahr Afry
  • Peter Berntsson AIT
  • Stein Gregersen Alcatel-Lucent Enterprise
  • Tobias Molund ALTEN AB
  • Patrik Josefsson Analog Devices
  • Thomas Ginell Analog Devices
  • fredrik hellstrom aq
  • Henrik Bovin Automation Consulting 101
  • Stefan Hollertz Automation Region
  • Elin Asplund Automation Region
  • Catarina Berglund Automation Region
  • Magdalena Evaldson Automation Region
  • Karl-Gustav Ramström Automation Region
  • Bernt Henriksen Automation Region
  • Daniel Boqvist Automation Region
  • Anna Sandberg Automation Region
  • Anna Sandberg Automation Region
  • Ludvig Nilsson Automationspartner AB
  • Suresh Panicker AV.se
  • Růžena Svedelius Dr Agr BAS konsult
  • Johan Meiton Baumer
  • Dan Svanfelt Baumer Industrial Sensors Sweden
  • En deltagare från Baumer Industrial Sensors Sweden
  • Johan Hedin Beckhoff Automation AB
  • Stefan Rönning Berotec
  • En deltagare från Berotec
  • agne bogren BL Instruments AB
  • Ganesh Chandramouli Bombardier Transportation
  • SUHASINI CHANDRASEKHARAN Bombardier Transportation
  • Hans Hjelm Bombardier Transportation
  • Sara Lindqvist Bombardier Transportation
  • Gustav Berglund Bombardier Transportation
  • Max Gottschalk Borg Warner
  • En deltagare från Br-Automation
  • Petter Sund Business Sweden
  • Malin Erikson Campus Ljungby
  • Thomas Holster Caverion Sverige AB
  • Robert Larsson Cementa
  • Adil Dahi Cepheid AB
  • Maxim Chukharkin Chalmers Industriteknik
  • Christer Looström CL Trading
  • Tobias von Haslingen ConcretePrint
  • Niklas Tinglöf Cybercom Sweden AB
  • Jens Marberg Data Respons Solutions
  • En deltagare från deFacto IoT AB
  • Karsten Kretschmar DELTA Development Technology AB
  • Ulf Hamberg Delta Nordic Sverige AB
  • Fredrik Nilsson DeltaNordic
  • Marcus Edholm DeltaNordic Sweden AB
  • Mats Vedman DeltaNordic Sweden AB
  • Lars-Gunnar Karlsson Elos Medtech
  • Henrik Johansson Empir Industry
  • En deltagare från Enics
  • Per-Anders Hallberg Enics Sweden AB
  • Mats Rehnholm Eskilstuna Energi & Miljö AB
  • Peter Axell EWAB Engineering
  • En deltagare från Ewes AB
  • Petter Sundin FLIR Systems
  • Stefan Holm Forefront Consulting AB
  • Jonas Egehult Fyrisskolan
  • Petter Ulfberg Gestamp Hardtech AB
  • Erik Lejon Gestamp R&D
  • En deltagare från Gimic AB
  • Sabina Gamboa Gimic AB
  • En deltagare från Gitana Anilioniene
  • En deltagare från GKN Aerospace
  • Vanja Eriksson Gleechi
  • Kai Hübner Gleechi
  • per-erik johansson GTC
  • Mikael Norman Gävleborgs Automation
  • Åke Jernberger H&D Wireless AB
  • En deltagare från H&D Wireless AB
  • Camilla H. Lindh Hello Future AB
  • Mikael Enström Hitachi ABB - Grid Automation Products
  • Christoffer Jonsson Hitachi ABB Power Grids
  • Patrik Nyback Hitachi ABB | Grid Automation Products
  • Per Johansson Holmen AB
  • Peter Wallgen HP-Etch AB
  • En deltagare från Hydro Extrusion AB
  • Susanna Larsson IA Marine and Ports ABB
  • En deltagare från ICA Logistik
  • Hans Eliasson ifm electronic ab
  • Tommy Christensen Innovatum AB
  • Kurt Scherl IUC Z-GROUP
  • En deltagare från JLI vision a/s
  • Per-anders Holmström KA Automation
  • Daniel Andersson Kablageproduktion
  • Magnus Setterberg Kanthal AB
  • Henrik Söderback Kanthal AB
  • Per-Anders Holmström Karlskoga Automation
  • En deltagare från Kleview
  • Henrik Johansson Knightec
  • Rikard Blomkvist Knightec AB
  • Kennet Rydelius Koteko AB
  • En deltagare från Kronosept AB
  • En deltagare från KTH
  • Fredrik Johansson KTH
  • En deltagare från KUKA Nordic AB
  • Miriam Arlmark LAT Elektronik AB
  • Joakim Marcko LAT Elektronik AB
  • Thomas Nilsson Ledai AB
  • Beatrice Björk Level21 AB
  • Peter Modig Level21 AB
  • Jetro Kenneth Pocorni Linnéuniversitetet
  • Christian Sahlin LumenRadio
  • En deltagare från Maria Nilsson
  • John Moberg MDH
  • En deltagare från mdh
  • En deltagare från Mdh
  • En deltagare från Mdh
  • Marcus Hermelin Meta4 Automation AB
  • Niklas Olsson MITC
  • Gerhard Pihl MMK Automotive AB
  • En deltagare från Mäladalens Högskola
  • Tommy Dahlström Mälardalens högskola
  • Ansam Ghaiad Mälardalens högskola
  • Amanda Nyback Mälardalens Högskola
  • Victoria Lindgren Mälardalens högskola
  • Sebastian Rhawi Mälardalens Högskola
  • Yuanye Zhou Mälardalens högskola
  • En deltagare från Mälardalens Högskola
  • En deltagare från Mälardalens högskola
  • En deltagare från Mälardalens Högskola
  • En deltagare från mälardalens högskola
  • En deltagare från Mälardalens högskola
  • Emil Lindehag Mälardalens Högskola
  • Hassanin Ali Mälardalens högskola
  • En deltagare från Mälardalens studeneter
  • Konrad Wozniak Nanor AB
  • Mikael Hernerud Nord-Lock AB
  • Bengt Lindén Nord-Lock AB
  • Fred Persson Nord-Lock AB
  • Måns Henriksson Nord-Lock AB
  • Martin Wänerholm Nordiske Medier
  • Stig Nohlert Norrkonsult
  • Adam Carlswärd OEM Automatic
  • Mattias Andersson OEM Automatic
  • Johan Kastensson OEM Automatic AB
  • Torbjörn Fjorde OEM Automatic AB
  • Stefan Eriksson Olofsfors AB
  • Mats Isaksson Omron
  • Jan Danielsson Omron Electronics AB
  • Adam Wallsten Omron Electronics AB
  • Peiman Momeni Peltarion
  • Glenn Nyqvist Pepperl+Fuchs
  • Cesar Calderon Pepperl+Fuchs
  • Erik Janze Pepperl+Fuchs AB
  • Tobias Nyman Pepperl+Fuchs AB
  • Zeljko Gudelj Pepperl+Fuchs AB
  • Mats Månsson Pepperl-Fuchs
  • Paul Martin Staff Pionair AS
  • Lars-Erik Forsberg Prevas AB
  • Anders Magnusson Prevas AB
  • En deltagare från Produktionsteknik
  • Jonas Lindholm Quintus Technologies
  • Pär Pettersson Quintus Technologies AB
  • Johan Englen Quintus Technologies AB
  • Lindecrantz Mikael Ragn-Sells
  • Trond Halden Recab
  • Gjermund Slettvold Recab
  • Carolin Burlin Recab AB
  • Glenn Abrahamsson Recab AB
  • Magnus Unosson Recab AB
  • Daniel Lundén Recab AB
  • Lars Virdeby Recab AB
  • Klas Bengtsson Recab AB
  • En deltagare från Recab AB
  • Petter Dahlstedt RemaSawco
  • Björn Hansson RemaSawco
  • Thomas Berlin RemaSawco
  • En deltagare från Rexroth
  • eveliina juntunen RISE
  • Åsa Rudström RISE
  • Simon Dahlquist RISE
  • Alexander Wahlberg RISE
  • Johan Sandstedt RISE
  • Ingrid Bjonge Robotdalen
  • En deltagare från Robotdalen
  • Fredrik Ore Scania
  • Mikael Svanholm SCANIA CV AB
  • En deltagare från Sebratec
  • Simon Englund-Karlsson Seco Tools
  • David Boman SFS intec AB
  • Andreas Bergman SFS intec AB
  • Magnus Andersson Shiloh Industries
  • Tobias Håkansson Shiloh industries
  • Peter Horsager SiemensGamesa
  • Karin Sjöö Åkeblom Sigma
  • Emelie Leht Sigma Connectivity
  • Niklas Rådberg Sigma Industry East North AB
  • Rikard Samuelsson Simplex Motion AB
  • Niclas Nisén Skultuna induflex
  • En deltagare från Smv
  • Tomas Bjorklin SNA europe.com
  • Staffan Andersson Softgear AB
  • Mattias Lundqvist Sogeti
  • Tomas Landström SPECTROGON AB
  • Kjell-Åke Hellberg Student
  • Paul Hellfalk Student YA
  • Ida Viktorsson Student Yrkesakademin
  • Erik Rudin Student Yrkesakademin
  • Patrik Fäldt Student-YA
  • torsten lund Svendborg Sygehus
  • Tobias Svensson Systemair Sverige AB
  • Johnny Bondin Tomoku Hus AB
  • En deltagare från Trafiklösningar
  • José Ramalho Turck
  • Mary Sauni Umeå universitet
  • Oskar Flordal Unibap
  • Milad Abdhagh Unibap AB
  • Mattias Herlitz Unibap AB
  • Håkan Thörner UOL
  • Frederik Vyncke Utvyakta ab
  • En deltagare från Veoneer Sverige AB
  • Yury Tarakanov Viscando AB
  • Ghada Elassar Volvo Construction Equipment
  • En deltagare från VOLVO GTO
  • Göran Hidemyr Volvo Gto
  • Anders Borgersen Volvo lastvagnar
  • Annika Wickberg Volvo Trucks Cost engineering
  • Joakim Lundberg Västerås Stad
  • Anders Hanberg Westermo
  • Fredrik Oskarsson Westermo
  • Per-Johan Hjelm Westermo Network Technologies AB
  • Simon Moberg Westinghouse Electric Sweden AB
  • Sandra Johansson Yrkesakademin
  • En deltagare från YrkesAkademin AB
  • Fredrik Karlsson Ålö AB
  • Roger Stenmark Ålö AB
  • Jonas Hörnlund Ålö AB
  • Peder Bengtsson Ålö AB
  • Seth Karlsson Ålö AB
  • Totalt 260 deltagare
  • Om du har anmält dig men fått förhinder så kan du avanmäla dig här:

Vision-system och sensorer

Webbinarium · 2020-11-24

Vilka möjligheter uppstår när vi utrustar våra maskiner med förmågan att se och känna? Välkommen till ett webbinarium med Automation Regions medlemsföretag Recab och IFM Electronic.

Klas Bengtsson, Technical sales, Vision and ID på Recab beskriver marknaden för vision-system och sensorer. Vilka tekniker är mest använda idag, vilka är på gång och vilka förväntas försvinna?

Jonas Lindgårde, Vision & Support manager, samt Hans Eliasson, vd på IFM Electronic, visar hur givare och sensorer kan skapa värde när industrin digitaliseras. De ger exempel på användningsområden och lyfter möjligheter med ny teknik som exempelvis 3D-kameror.

Daniel Boqvist · 073-662 16 16 · daniel.boqvist@automationregion.com

Praktisk information

  • Datum: Tisdag den 24 november 2020
  • Tid: Klockan 09:00 till 10:00 · Lägg till i kalender
  • Plats: https://mdh-se.zoom.us/j/65741293862