• När du anmäler dig till denna aktivitet så kommer ditt namn och din organisation visas i en offentlig deltagarlista, se ovan "Vilka kommer?". Syftet är bland annat att skapa goda förutsättningar för nya kontakter mellan deltagare, arrangörer och talare. Deltagarnas namn visas fram till 30 dagar efter genomförandedatum. Genom att markera rutan nedan kan du välja att anmäla dig utan att visa ditt namn i den offentliga deltagarlistan.
  • Integritetspolicy – information om hur Automation Region behandlar personuppgifter
     
  • Namn Organisation
  • brayan grueso 553-700
  • Marita Sjödin 559199-0147
  • Magnus Almroth ABB
  • Mats Rågberger ABB
  • Mattias Willen ABB
  • Bertil Thorvaldsson ABB
  • Lena Delbom ABB
  • Anders Trosten ABB
  • En deltagare från ABB
  • Madeleine Martinsen ABB
  • En deltagare från ABB
  • Petter Nyblom ABB
  • John Krönander ABB
  • En deltagare från ABB
  • Lars Green ABB AB
  • Klas Svedlindh ABB AB
  • Susanne Timsjö ABB AB
  • Lars Jonsson ABB AB
  • Fredrik Norlund ABB AB
  • En deltagare från ABB AB
  • KrishnaKumar V ABB AB
  • Kerstin Olsson ABB AB Robotics
  • En deltagare från ABB Corporate Research
  • En deltagare från ABB Energy Industries
  • Ari Amin ABB Motor Starting & Safety
  • Lars Draws ABB Power Grids
  • En deltagare från ABB Robotics
  • Björn Löfvendahl ABB Robotics
  • Maria Strand Adopticum
  • Mats Alexandersson Afry
  • Tord Käck Aktuell Produktion
  • Anna Sandgren Alf Pettersson AB
  • Christopher Sund Alfred Nobel Science Park AB
  • Marcus Fredriksson Alten
  • Sahel Mir Alten Sverige AB
  • Samuel Baudin Alten Sverige AB
  • Tuula Ahlstrom Amerikanska Ambassaden/Handelsavdelning
  • En deltagare från Arla Foods AB
  • Marco Malasagna Atea
  • Kristian Larsson Atea
  • Mats Karlsson Landré Atea
  • Daniel Boqvist Automation Region
  • Catarina Berglund Automation Region
  • Elin Asplund Automation Region
  • Elin Asplund Automation Region
  • En deltagare från AV.se
  • Růžena Svedelius Dr Agr BAS konsult
  • Dan Svanfelt Baumer Industrial Sensors Sweden
  • Johan Hedin Beckhoff Automation AB
  • Rickard Andersson Beckhoff Automation AB
  • Stefan Rönning Berotec
  • Mats Pettersson Bharat Forge Kilsta AB
  • Jan Tiger Bharat Forge Kilsta AB
  • Thomas Forsling Bharat Forge Kilsta AB
  • agne bogren BL Instruments AB
  • En deltagare från Bladecare
  • Benjamin Ståhl Blue Institute
  • Gustav Berglund Bombardier Transportation
  • Sofia Hasler Bombardier Transportation
  • Hans Hjelm Bombardier Transportation
  • Fredrik Edling CAG Senseus AB
  • Malin Erikson Campus Ljungby
  • En deltagare från CGI
  • Anders Tingström Colmeo AB
  • Emelie Wahlström Combient AB
  • Håkan Lundgren congere it-konsult ab
  • Bernt Gustin Cordevo AB
  • En deltagare från Curt Nicolin Gymnasiet AB
  • Magnus Schenström Curt Nicolin Gymnasiet AB
  • Camilla Segervall Curt Nicolin Gymnasiet AB
  • Niklas Tinglöf Cybercom Sweden AB
  • Andreas Parment Cytiva
  • Daniel Lanhede Cytiva
  • Mattias Berglund Cytiva
  • Mats Vedman DeltaNordic Sweden AB
  • Cia Embretsen Egenföretagare
  • En deltagare från Envirotainer Engineering AB
  • Mats Rehnholm Eskilstuna Energi & Miljö AB
  • En deltagare från EURES Arbetsförmedlingen
  • En deltagare från Firefly AB
  • En deltagare från FLIR
  • En deltagare från FLIR
  • Mikael Erlandsson FLIR Systems
  • Anna Stern Anderberg FLIR Systems
  • Marcus Reiner Forefront Consulting
  • Erica Jonsson Frontit
  • Sabina Gamboa Gimic AB
  • Peter Sköld GKN Automotive
  • En deltagare från GKN ePowertrain Köping AB
  • Vanja Eriksson Gleechi
  • Henrik Kühnemann GLOBALscandinavia AB
  • En deltagare från GTC
  • Veronica Kecki Göteborgs Universitet
  • Åke Jernberger H&D Wireless AB
  • Urban Elgqvist Hitachi ABB
  • En deltagare från Hitachi ABB Power Grids
  • Torbjörn Hedlund Hitachi-ABB
  • En deltagare från Husqvarna
  • Niclas Björsell Högskolan i Gävle
  • Ida Lindholm Ica Sverige
  • En deltagare från IUC Norr
  • Andreas Kostenniemi IUC Norr AB
  • Kristiina Starck Enman IUC Norr AB
  • Katarina Haga IUC Z-GROUP
  • En deltagare från IVL Svenska miljöinstitutet
  • Magnus Setterberg Kanthal AB
  • Eva Holmström Karlskoga Automation
  • Michael Persson Karlskoga Energi och Miljö
  • Mikael Strandänger KulturRelation AB
  • Sam Eklöf Käppalaförbundet
  • Thomas Nilsson Ledai AB
  • Lotta Hägg Level21 Management
  • En deltagare från Lindström
  • Johan Persson Linköpings Universitet
  • Jenny Eilertsen Linköpings universitet
  • Per Johannesson Linköpings universitet
  • Jetro Kenneth Pocorni Linnéuniversitetet
  • Anders Wallström Livsmedel o Förpacknings industrin
  • Magnus Månson Magikon
  • Louise Andersson Malmö Museer
  • Vineeta Pendse Masters Graduate - KTH
  • jayadeep ravuri mdh
  • John Moberg MDH
  • En deltagare från Megacon
  • Siamak Hashemi Midroc Automation AB
  • Hans Lönhult miljö
  • Kent Tano MinProc Analys AB
  • En deltagare från Mitsubishi Electric Factory Automation
  • Magnus Edblom Mitsubishi Electric Factory Automation
  • Magnus Jonasson MJUK AB
  • Ahmed Nasrullah Moelven Industrier AB
  • Lisa Nilsson Moelven Industrier AB
  • Michael Estwik MOPSsys AB
  • Tomas Sandin MOPSsys AB
  • Åsa Edmark MOPSsys AB
  • En deltagare från MOPSsys AB
  • Örjan Rosenblom MOPSsys AB
  • En deltagare från Mäladalens Högskola
  • Mobyen Ahmed Mälardalen University
  • Tommy Dahlström Mälardalens högskola
  • Christer Nygren Mälardalens högskola
  • Eva Nordlander Mälardalens högskola
  • Cecilia Johansson Mälarenergi AB
  • Elena Aparicio Mälarenergi AB
  • En deltagare från Nord-Lock AB
  • Bengt Lindén Nord-Lock AB
  • Fred Persson Nord-Lock AB
  • Måns Henriksson Nord-Lock AB
  • Martin Wänerholm Nordiske Medier
  • En deltagare från Norrköping Science Park
  • Britt Forsberg Norrköpings kommun
  • Anders Jönsson Nova Innovation Solutions AB
  • Sven Blomgren Novotek Sverige AB
  • En deltagare från Omron Electronics AB
  • Glenn Nyqvist Pepperl+Fuchs
  • Mats Månsson Pepperl-Fuchs
  • Per Stenlöf Plantvision
  • David Selin PlantVision AB
  • Amrish Kubavat Prevas
  • Björn Ångbäck Prevas AB
  • Anders Magnusson Prevas AB
  • Antonina Nilsson privat
  • Cristian Karlström Promantec AB
  • Pernilla Hanssen Psiwisp AB
  • Sanna Ullbrand Randstad
  • Pontus Myhrberg Rejlers Sverige AB
  • Magnus Sjöö Remasawco
  • Carl-Åke Utterström Retired lobbying for Maglev Train Magnettåg i Mälardalen
  • Lennart Liv Rexroth
  • Johan Sandstedt Rise
  • Alex Jonsson RISE
  • elsa vaara RISE
  • Johan Sandstedt RISE
  • Åsa Rudström RISE
  • Stefan Cedergren Rise
  • En deltagare från RISE Fiberoptik och fotonik
  • En deltagare från RISE och Linnéuniversitetet
  • Erik Hellström Robotdalen
  • magnus enell Saab AB
  • Magnus Engström SAAB AB, Aeronautics
  • Simon Blixt Sandvik Materials Technology, Precision Strip
  • Fredrik Ore Scania
  • En deltagare från Servicemaf AB, Movex/M3 användarförening
  • Pontus Hero Ek SetShape Studio
  • David Boman SFS intec AB
  • Elin Nordmark Siemens
  • En deltagare från Siemens
  • peter karlsson Siemens
  • En deltagare från Siemens AB
  • Malin Rosengren Sigholm Tech
  • Jerker Jansson Sigma industry
  • Emina Kovacevic Skellefteå Science City
  • Niclas Nisén Skultuna Induflex
  • Staffan Andersson Softgear AB
  • Mattias Lundqvist Sogeti
  • Ralf Northman SPECTROGON AB
  • Tomas Landström SPECTROGON AB
  • En deltagare från SPM Instrument AB
  • En deltagare från SSAB
  • Carsten Lyth SSG Standard Solutions Group
  • Mathias Winbladh Strategiverket
  • Andreas Rudenå StruSoft AB
  • En deltagare från student
  • Erik Steninger Studerande
  • Natalia Kowalewska Stundent
  • Christian Egnér SWEP International AB
  • Oskar Persson SWEP International AB
  • Max Leitgeb Tacton Systems AB
  • Maarten Reijm Trafikveket
  • Anders Wuolo Trafikverket
  • Saghi Akhavan Trafikverket
  • Eva Gustavsson Trafikverket
  • Johanna Lundkvist Trafikverket
  • Havin Nyqvist Trafikverket
  • En deltagare från Trafikverket
  • En deltagare från Trafikverket
  • Eva Isaksson Trafikverket
  • Åsa Laurentz Trafikverket
  • Anders Petersson Trafikverket
  • Anders Aabakken Trafikverket
  • Pontus Ljungdahl Trinsic AB
  • En deltagare från Umeå universitet
  • En deltagare från Uponor
  • Jan Peter Axelsson Vascaia AB
  • En deltagare från Viaduct
  • Ulf Öhlander Vinnova
  • Annika Zika-Viktorsson Vinnova
  • Göran Nord VisValue AB
  • Anna Sannö Volvo CE
  • Anders Borgersen Volvo lastvagnar
  • Mattias Nässén Westermo
  • Per Erik Strandberg Westermo
  • Petri Jokela Westermo
  • Jerker Pettersson Westermo Network Technologies AB
  • Gaston Astorga Wondereware Scandinavia AB
  • Jürgen Mökander Xylem
  • Rodolfo Rivera YA
  • En deltagare från YRKES HÖGSKOLA
  • En deltagare från Yrkesakademin
  • En deltagare från Yrkesakademin
  • Rebecka Rydberg YrkesAkademin
  • En deltagare från Yrkesakademin
  • En deltagare från Yrkesakademin
  • Morgan Rosén Yrkesakademin Ab
  • Lennart Gimring ÅF /AFRY
  • Lennart Gimring År infradtructure
  • Totalt 246 deltagare
  • Om du har anmält dig men fått förhinder så kan du avanmäla dig här:

Visualisering av data

Webbinarium · 2021-01-19

Data blir en allt viktigare del av industrins erbjudande som beslutsstöd på alla nivåer. Företag har ofta tillgång till en stor mängd data som har samlats in under lång tid och det är en utmaning att överblicka informationen. Visualisering kan användas för att understödja interna beslutsprocesser, visa upp produkter och lösningar på ett tydligare sätt eller skapa digitala tvillingar av produkter och produktionssystem.

Men hur går det till? Vid webbinariet presenteras case och exempel från industrin och vi får veta mer om hur tillverkande SME-företag kan arbeta med visualisering. Dessutom – visste du att du kan ta med dig din egen data och experimentera i ett visualiseringslabb under vägledning av erfarna forskare?

Jimmy Johansson är universitetslektor vid Linköpings universitet och har disputerat i visualisering och interaktion. Han berättar om hur informationsvisualisering kan skapa värde inom tillämpningar som flygtrafik, obemannade farkoster och klimatförändringar.

Jawad Mustafa, forskare på RISE, berättar om DigiCore-labbet i Västerås, där företag kan identifiera nya möjligheter för användning av processdata, undersöka hur ny teknik som VR, AR och AI kan effektivisera processer och skapa nya affärsmöjligheter. Labbet drivs i ett samarbete mellan RISE och Automation Region.

Felicia Lai Jakobsson, biträdande processledare på Visual Sweden, visar hur visualisering kan skapa värde i små och medelstora företag och hur företagen kan testa olika tekniker utifrån deras egna behov.

Välkommen!

Daniel Boqvist · 073-662 16 16 · daniel.boqvist@automationregion.com

Aktiviteten genomförs inom projektet Visual Lift som drivs av Visual Sweden, Linköpings universitet, Norrköping Science Park, Region Örebro, Region Östergötland, Region Sörmland, Region Västmanland och Automation Region.

Praktisk information

  • Datum: Tisdag den 19 januari 2021
  • Tid: Klockan 09:00 till 10:00 · Lägg till i kalender
  • Plats: https://mdh-se.zoom.us/j/67187510249