Vi ses på Elmia Automation

Notis · 2022-05-02

Den 10-13 maj är det dags för Elmia Automation i Jönköping. Automation Region ansvarar för konceptet Automationscentralen, där vi erbjuder vägledning till företag som vill investera i automatisering och robotisering. Elmia Automation har arrangerats sedan 2012 och utställarna utgörs till stor del av systemintegratörer samt robot- och komponentleverantörer.

Ungefär så här kommer det se ut i Automationscentralen, fast fullt med monterpersonal och nyfikna besökare.

Automationscentralen, monter D06:52

Vill du utveckla din verksamhet med hjälp av ny teknik? Automationscentralen i D-hallen arrangeras av Automation Region i samarbete med Automation Småland och Elmia Automation. Här kan du ställa dina frågor till experter inom automatisering, robotisering och digitalisering för att få vägledning inför investeringar och utvecklingsprojekt.

I Automationscentralen visar även Mälardalens universitet och Jönköping University framtidens teknik i form av student- och forskningsprojekt inom områden som kan stärka den svenska industrin.

Seminarieprogram

Automationscentralen har en egen scen och där arrangerar vi ett antal korta, spetsiga presentationer om utvecklingen av framtidens hållbara industri. Så här ser programmet ut:

Tisdagen den 10 maj

  • 11:00 – Intelligenta framtida teknologier (Mälardalens universitet)
  • 14:00 – Banbrytande projekt inom robotikovana branscher (Robotdalen och ABB)
  • 15:00 – Varför floppade mitt automationsprojekt? Frågar åt en kompis! (Automation Region)

Onsdagen den 11 maj

  • 10:00 – IndTech – gör din produktion smart utan att skrota det som fungerar (Automation Region)
  • 11:00 – Intelligenta framtida teknologier (Mälardalens universitet)
  • 14:00 – 1 500 kronor för en t-shirt??? (Borås Sciencepark)
  • 15:00 – Banbrytande projekt inom robotikovana branscher (Robotdalen och ABB)

Torsdag den 12 maj

  • 10:00 – Den datadrivna, mänskliga fabriken (CGI)
  • 11:00 – 1 500 kronor för en t-shirt??? (Borås Sciencepark)
  • 14:00 – IndTech – gör din produktion smart utan att skrota det som fungerar (Automation Region)
  • 15:00 – Banbrytande projekt inom robotikovana branscher (Robotdalen och ABB)

Fredag den 13 maj

  • 10:00 – Banbrytande projekt inom robotikovana branscher (Robotdalen och ABB)
  • 11:00 – Varför floppade mitt automationsprojket? Frågar åt en kompis! (Automation Region)
  • 11:30 – Den datadrivna, mänskliga fabriken (CGI)

Panel om IndTech på Stora scenen torsdag

Under ledning av Catarina Berglund arrangerar Automation Region också en paneldiskussion om IndTech på mässans stora scen. Välkommen att lyssna den 12 maj klockan 12:45.

Catarina Berglund och våra panelister – Ellen Flybäck, Kenneth Quinteros, Åsa Sandberg, Susanne Timsjö.

Storleksmässigt mäter sig den svenska IndTech-branschen med basindustrin, men den växer betydligt snabbare. IndTech är ett nytt styrkeområde där vi kan positionera oss som ett ledande industriland. Men hur kan enskilda företag ta nästa steg i den digitala transformationen? Och vad krävs från politiken?

I panelen medverkar följande experter från Automation Regions medlemsföretag och samarbetspartner:

  • Ellen Flybäck, Mikrofabriker
  • Kenneth Quinteros, COPA-DATA
  • Åsa Sandberg, Prevas
  • Susanne Timsjö, ABB Robotics

Vi ses på mässan

Automation Region kommer vara på plats i Jönköping under hela mässan och vi ser fram att skapa nya kontakter och såklart återigen träffa våra medlemsföretag, samarbetspartner och övriga vänner. Kontakta gärna oss om du vill boka ett möte under mässan. Vi ses!