• Namn Organisation
  • En deltagare från ABB
  • Magnus Almroth ABB
  • Ingrid Johanson ABB
  • SENAD HUJIC ABB
  • Johan Rees ABB AB
  • Erik Elvhage ABB AB
  • En deltagare från ABB AB
  • Lars Jonsson ABB AB
  • Fredrik Norlund ABB AB
  • Lars Green ABB AB
  • Ari Amin ABB Control
  • En deltagare från ABB Digital Solutions
  • Anders Strömberg Advantech Europe B.V.
  • Mikael Klintberg AI Sweden
  • En deltagare från Alfa Laval Tumba AB
  • Christopher Sund Alfred Nobel Science Park AB
  • En deltagare från Alten Sverige AB
  • Peter Ankréus Alten Sverige AB
  • Gergely Vig Alten Sverige AB
  • Tuula Ahlstrom Amerikanska Ambassaden/Handelsavdelning
  • En deltagare från Arboga kommun
  • En deltagare från Arla Foods AB
  • Daniel Boqvist Automation Region
  • Karl-Gustav Ramström Automation Region
  • Elin Asplund Automation Region
  • Anna Sandberg Automation Region
  • Joakim Quist Aventics AB
  • En deltagare från B&R Automation
  • Stefan Rönning Berotec
  • Rafaels Amolin Berotec
  • Emma Grahn Bombardier
  • Gustav Berglund Bombardier Transportation
  • Sofia Hasler Bombardier Transportation
  • Hans Hjelm Bombardier Transportation
  • Jan Malecki Bosch Rexroth
  • Anders Bohman Business Sweden
  • Petter Sund Business Sweden
  • Olof Hällerman Business Sweden
  • Fredrik Edling CAG Senseus AB
  • En deltagare från Calejo Industrial Intelligence
  • Robin Lindahl Campus Oxelösund
  • Kari Liikanen Campus Oxelösund
  • Kristian Persson CodeIT AB
  • Mats Myhr Cognibotics
  • Håkan Lundgren congere it-konsult ab
  • Erik Fagerberg Curt Nicolin Gymnasiet AB
  • Juan Miranda Cyebrcom
  • Sandra Li Cyebrcom
  • Jens Marberg Data Respons Solutions
  • Arun Singh Data Respons Solutions
  • Thomas Frisk Durabilis
  • Ingrid Oscarsson Elev, YA, Örnsköldsvik
  • Henrik Johansson Empir Industry
  • Daniel Johansson Empir Industry AB
  • Mats Rehnholm Eskilstuna Energi & Miljö AB
  • Angela Nydén Essity Hygiene and Health
  • Jan Strand Festo AB
  • Petter Sundin FLIR
  • Robert Nyberg FLIR Systems
  • Ekrem Güclü GKN ePowertrain Köping AB
  • Kai Hübner Gleechi
  • Greta Braun GTC
  • Johan Bengtsson GTC
  • Jesper Broberg H&D Wireless AB
  • Tobias Eklund Hello Future AB
  • Johannes Leo HiQ
  • Michael Gunnarsson HiTest AB
  • Staffan Dahlström HMS Networks AB
  • Ida Lindholm Ica Sverige
  • Ingemar Sjöberg ifm electronic ab
  • Johan Schubert Innovationsgruppen
  • En deltagare från Invest Stockholm
  • André Östergård INVID Jönköping AB
  • Tommy Stridh iTid Tarinfo AB
  • En deltagare från itsit
  • Kurt Scherl IUC Z-GROUP
  • Larz Ignberg Jernkontoret/Triple Steelix
  • Daniel Andersson Kablageproduktion i Västerås AB
  • Magnus Setterberg Kanthal AB
  • Eva Holmström Karlskoga Automation
  • Michael Persson Karlskoga Energi och Miljö
  • Thomas Andersson Komatsu Forest AB
  • Francesco Pietroni Komatsu Forest AB
  • Sofia Bramstedt Käppalaförbundet
  • Sam Eklöf Käppalaförbundet
  • Joakim Marcko LAT Elektronik AB
  • Mats Åhgren Level21
  • Marianne Ohlson Level21
  • Magnus Månson Magikon
  • Maria Nilsson Maria Nilsson
  • John Moberg MDH
  • En deltagare från mdh
  • Anders Galmén MDH student
  • Christoffer Sundgren Microsoft
  • Svante Sundquist MITC
  • Maria Karlström MOPSsys AB
  • Christer Nygren Mälardalens högskola
  • Joacim Sundqvist Mälarenergi
  • Daniel Blomsterhage Mälarenergi
  • Karl Söderbärg NEPartner
  • Helena Söderström Neurolearn
  • Anders Jönsson Nova Innovation Solutions AB
  • Sven Blomgren Novotek Sverige AB
  • Joakim Torsek Novotek Sverige AB
  • Ronny Persson Näringslivskontoret, Skellefteå Kommun
  • En deltagare från OEM Automatic AB
  • Per Håkan Edqvist PacNova AB
  • CLAS THORSSON Peder Skrivare skola
  • Peiman Momeni Peltarion
  • Liliana Lindberg Peltarion
  • Erik Janze Pepperl+Fuchs AB
  • Camilla Johansson Plantvision AB
  • Åsa Sandberg Prevas
  • Ylva Amrén Prevas
  • Antonina Nilsson privat
  • En deltagare från Privat
  • En deltagare från Private
  • Robin Karlsson ProvideU AB
  • Martin Nittmar Pure Storage
  • Märta Grimaldi Qognica
  • Helena Krantz Quintus Technologies
  • Ulla Blom Jernberg Randstad
  • Sanna Ullbrand Randstad
  • Johanna Levin Randstad
  • Ann Grenabo Randstad
  • En deltagare från Randstad AB
  • Jakob Broughton RealTest
  • Jennie Parnesten RealTest
  • Klas Bengtsson Recab AB
  • En deltagare från Recab AB
  • Glenn Abrahamsson Recab AB
  • En deltagare från Recab AB
  • Bengt Strömgren Region Västerbotten
  • En deltagare från Region Västmanland
  • Magnus Sjöö Remasawco
  • En deltagare från Rise
  • Åsa Nordin Robotdalen
  • Ove Leichsenring Robotdalen
  • Lars Eidenvall Sanmina
  • Sven Gidlöf Sebratec
  • Niclas Anderström Sebratec AB
  • Jens Bald Seco
  • Axel Simonsson Setra Group AB
  • Elin Nordmark Siemens
  • Jonas Cederroos Sierra Mirack AB
  • Mikael Rittander Simplex Motion AB
  • Rikard Samuelsson Simplex Motion AB
  • Axel Skyttner SkyMaker AB
  • David Nilsson Smarketing.ai
  • En deltagare från Smarteq Wireless AB
  • Pontus Bernhardsson Softgear AB
  • Mattias Lundqvist Sogeti
  • Brayan Grueso Student
  • Jens Nilsson Student på Yrkesakademin.
  • Paul Hellfalk Student YA
  • Carin Hultman Student yrkesakademin
  • Erik Rudin Student Yrkesakademin
  • Tomas Idendahl Student, YrkesAkademin
  • Patrik Fäldt Student-YA
  • Per Rohdin Tacton
  • Johan Schmidt Technogarden
  • En deltagare från Technogarden Engineering AB
  • Elisabeth Wikström Trafikverket
  • Gilberto Batres Estrada Trell Technologies
  • Pontus Ljungdahl Trinsic AB
  • José Ramalho Turck
  • Mary Sauni Umeå universitet
  • Mats Gustafsson Uppsala Universitet
  • Frederik Vyncke Utvyakta AB
  • Jan Peter Axelsson Vascaia AB
  • Vilgot Claesson Vinnova
  • Ulf Öhlander Vinnova
  • Tommy Schönberg Vinnova
  • En deltagare från Virtual Manufacturing Sweden AB
  • Andreas Richter Virtuell Design
  • Thore Andersson Volvo Cars
  • Ghada Elassar Volvo Construction Equipment
  • Alex Rykov Volvo Personvagnar
  • En deltagare från Volvo Personvagnar
  • Yury Tarakanov Volvo Personvagnar
  • Tommy Johansson Väderstad AB
  • Henrik Lettström Väderstad AB
  • Fredrik Oskarsson Westermo
  • Mattias Nässén Westermo
  • Jakob Lööf Westermo
  • Patrik Wall Westermo Network Technologies AB
  • Gaston Astorga Wondereware Scandinavia AB
  • Peter Karlsson Wonderware Scandinavia AB
  • Helen Lindros Wonderware Scandinavia AB
  • James Muricho YA
  • Johnny Chang YHAkademin
  • En deltagare från YrkesAkademi
  • Waleed Alzubeir YrkesAkademi
  • En deltagare från Yrkesakademin
  • Jesper Ramström Yrkesakademin
  • Sandra Johansson Yrkesakademin
  • Jonas Carlsson Örnsköldsviks Industrigrupp
  • Totalt 197 deltagare
  • Om du har anmält dig men fått förhinder så kan du avanmäla dig här:

Jobba smartare – AI inom produktion och tillverkning

Webbinarium · 2020-09-22

Industrins utmaning handlar mer om massanpassning än massproduktion. Hur kan uppkopplade enheter och intelligenta system bidra till att optimera ett företags processer?

Peiman Momeni, försäljningsingenjör från Peltarion, berättar om hur AI och djupinlärning kan göra skillnad i den uppkopplade industrin och vikten av intelligenta system för hantering av de stora mängder data som genereras.

Daniel Boqvist · 073-662 16 16 · daniel.boqvist@automationregion.com

Praktisk information

Datum: Tisdag den 22 september 2020
Tid: Klockan 09:00 till 10:00 · Lägg till i kalender
Plats: Webbinarium, länk till mötet erhålls vid anmälan